
Utrata gruntów może również wynikać z czynników naturalnych, takich jak erozja lub pustynnienie – jednak większość z nich można w końcu przypisać działalności człowieka. Inną nieco odmienną interpretacją tego terminu jest przymusowe wysiedlenie lub przymusowe przejęcie rodzimej ludności lub osadników z ich pierwotnej ziemi z powodu zajęcia ziemi itp. Ponownie, w większości przypadków będzie to spowodowane przyczynami ekonomicznymi, takimi jak poszukiwanie rentownych inwestycji i utowarowienie zasobów naturalnych.
Sprzedam dom Białystok a straty gruntów
Mimo że globalne straty gruntów postępują w alarmującym tempie, powierzchnia gruntów, której potrzebują niektóre kraje zachodnie, może być o wiele większa niż powierzchnia gruntów faktycznie użytkowanych lub nawet dostępnych w danym kraju.
Podczas gdy ceny gruntów wzrosły w pierwszych latach XXI wieku, w gospodarce zużyciem gruntów nadal brakuje pełnej księgowości środowiskowej, która dodawałaby długoterminowe koszty degradacji środowiska naturalnego.
Główne skutki konwersji gruntów dla wzrostu gospodarczego są następujące:
- Degradacja gleby
- Utrata siedlisk – obszary zabudowane wspierają jedynie szczególnie przystosowane gatunki
- Degradacja gleby – utrata lub skażenie gleby wierzchniej odpadami cywilizacyjnymi i zanieczyszczenie ogólne
- Zagęszczanie gleby – budynki, ciężkie maszyny i ruch pojazdów zagęszczają glebę do tego stopnia, że eliminuje się makrobiotyczne życie w glebie.
Sprzedam dom Białystok a konsekwencje użytkowania gruntów
Powierzchnie nieprzepuszczalne – asfaltowe i betonowe uszczelnienie gleby od atmosfery oraz zakłócenie naturalnych cykli wodnych i biogeochemicznych. Nielegalne prace budowlane lub budowlane są pracami budowlanymi (lub ich rezultatem) bez ważnego pozwolenia na budowę. Poza potencjalnymi zagrożeniami technicznymi na niekontrolowanych placach budowy i w gotowych budynkach, nielegalna działalność budowlana może stanowić poważne naruszenie środowiska, gdy prace naruszają obszary chronione, takie jak rezerwaty przyrody. Podobnie nielegalne budownictwo może mieć poważne konsekwencje polityczne, gdy jest praktykowane jako kradzież ziemi lub nielegalne osiedlanie się na obcym terytorium (zob. np. prawo międzynarodowe i osiedla izraelskie).
Nielegalne budownictwo może być konsekwencją kombinacji urbanizacji, przeludnienia, bezdomności i ubóstwa, w którym to przypadku dojdzie do rozrastania się slumsów, miasteczek handlowych itp. Z drugiej strony, nielegalna działalność budowlana może wynikać z rentownych spekulacji i eksploatacji cennych nieruchomości. Popyt na noclegi w turystyce masowej (hotele, itp.) oraz jego odpowiedniki, indywidualistyczne luksusowe rekolekcje dla bardzo bogatych są widoczną siłą napędową takich spekulacji. Podobną motywację mogą stanowić zachęty związane z nielegalną budową wielkich centrów handlowych lub podobnych obiektów na terenach niezagospodarowanych.
Łapówkarstwo może spowodować nawet wykonanie robót budowlanych, na które wydano pozornie ważne pozwolenia.